+372 5625 3075 tamme.aiandustalu@gmail.com

  Heli Viedehof

  Minu lugu

  Hobist alguse saanud töö.

  Olen põline linnatüdruk, kuid oma vanavanemate talu üles ehitades juhtus nii, et minust sai täiskohaga ürditalu perenaine. Seda paljuski tänu oma abikaasale.

  Maale oma elamist sisse seades oli minu kinnisideeks, et kui inimesed elavad maal, siis peab maja ümber midagi kasulikku kasvama. Aasta siis oli 2001 ja nii sai alguse meie maasikakasvatus.

  Samal ajal Räpna aianduskoolis  aedniku ametit õppides tutvustas üks tore kursusekaaslane mulle selliseid maitsetaimi, millest ma suurt midagi veel ei teadnud. Ja nii juhtuski, et üks väike punaste lehtedega basiilikutaim otsustas minu edasise saatuse. Kirg, mis lahvatas minu ja maitsetaimede vahel,  kogub siiani vaid tuure ja kire jahtumist ei ole veel tunda.

  Kui maitse-, lõhna- ja ravimtaimede kollektsioon maja ümber sellised mõõtmed omandas, et kõik köögivilja- ja lillepeenrad olid enda alla võtnud erinevad maitsetaimed, sain ma aru, et see ongi see, mida nimetatakse hobiks ja tööks ühekorraga. Minu töö on minu hobi!

  Kui juba esimestelt vagudelt sai erinevaid maitsetaimi sellisel määral korjata, et neid jätkus ka kuivatamiseks, siis sündisid esimesed tooted. Päris esimene neist valmis nii, et tütar palus oma sünnipäevaks mul valmistada dipikastet, mis oleks oma tehtud.

  Ja nii saigi valmis tehtud siiamaani hästi populaarne Dipisegu ürtidega. Esimeseks teeseguks oli Hea tuju tee. Püha basiilik ehk tulsi ja läikiv peiulill võlusid oma maitse ja aroomiga mind jäägitult,  kui mahakülvatud seemnetest juba nii suured taimed sirgusid, et nende eksootiline ja hurmav aroom selgelt tuntav oli.

  Samal ajal astusid mu ellu ka tšillipiprad mitmel moel. Eelkõige lummas mind tšillipiparde värvikirevus ja ilu. Katsetasin mitmeid sorte nii marineerimiseks kui kuivatamiseks. Mõned neist on meie tingimustes nii sobivateks osutunud, et nende juurde olemegi jäänud.

  Järgmiseks katsetuseks olid maitsetaimedega hoidised. Esimeseks oli maasikamoos basiilikuga ja vaarikamoos piparmündiga. Need kõige esimesed tuhat kolmsada purki moosi said nii kiiresti müüdud, et moosikeetmise ja maitsetaimede kuivatamise- pakendamise tarvis oli kiiremas korras koduköögist suuremaid ruume tarvis. 

  Tänaseks päevaks on mulle  juba väga mitmed aastad abiks kolm töökat, alati rõõmsameelset ja toredat naist, et kõik see maitsev ja hea, mida me oskame kasvatada, ka kõige parimal viisil teie kõigini jõuaks.

  Suvel ootan teid kõiki Tamme talu ürdiaeda külla oma imelise ja lõhnava taimeaiaga tutvuma.

  Hoiatan teid, maitse-, lõhna- ja ravimtaimede kasvatamine võib olla üsna nakkav ja sõltuvusttekitav!

  Heli Viedehof
  Tamme talu
  perenaine

  Close Menu