Parimad nõuanded, kuidas ise tšillisid kasvatada

Selles postituses jagan sulle oma aastate jooksul läbi proovitud lihtsaid ja praktilisi nõuandeid, kuidas ise tšillisid kasvatada. Jaanuari algusest kuni märtsi alguseni on just paras aeg tšilliseemnete külvamiseks, et taimed jõuaksid sügiseks hulga tuliseid vilju kasvatada.  

Soovitan seemned külvata 4-5 kaupa umbes 1-1,5 cm sügavusele niiske külvimullaga täidetud väikestesse pottidesse. Külvamiseks sobivad ka turbatabletid, mis peavad eelnevalt olema kindlasti niisutatud ja kuhu seejärel seemed külvatakse 1-2 kaupa.

Seemnete külvamine

Seemnete kiireks idanemiseks  paiguta anumad külvidega võimalikult sooja kohta (26-29 kraadi). Sellised head soojad kohad on põrandaküttega ruum ja radiaatori pealne, juhul muidugi, kui sinna saab asetada külvikasti. Sellistes ühtlaselt soojades tingimustes saab seemned idanema meelitada üsna kiire ajaga, milleks kulub hea kvaliteediga seemnete korral vaid 5-7 päeva. Jahedal aknalaual võib idanemine aega võtta pea terve kuu. Mina ei soovita taimi pikeerida, sest pikeerimine vigastab juuri, mille tagajärjel tekib paariks nädalaks taimedel kasvuseisak. Aga samas kui see on tiheda külvi korral vajalik, siis tuleb seda teha.

Kuidas ise tšillisid kasvatada

Ühte potti jäta üks kuni kaks tugevat taime, üleliigsed näpista kõrvalt ära. Kui esimene pott on väikeseks jäänud ja taimel on arenenud 3-4 pärislehte, siis istuta taimed veidi suuremasse potti ümber samale sügavusele, kus nad enne ümberistutamist olid.

Kui tahad tšillisid rõdul, aknalaual või soojal terrassil kasvatada potitaimedena, siis kolmandal ümberistutamisel vali umbes 20-30 cm läbimõõduga pott. Poti suurus sõltub otseselt sellest, kui kõrgeks taim kasvab (info on kirjas tavaliselt seemnepakil). Kehtib jälle üks lihtne reegel, et mida väiksem on taim, seda väiksem olgu pott ja vastupidi.

Kui planeerid taimede kasvatamist õues peenras või kasvuhoones, siis võid taimed jättagi paari kaupa kasvama.Kui kasvatad tšillisid potitaimedena, siis üks taim potis on paras.

Taimede välja istutamine ja öökülma oht

Õue ei tohi taimi viia ega istutada enne, kui ilmad on püsivalt soojad ja pole enam öökülma ohtu. Nimelt on kõik tšillid väga külmahellad ja reageerivad suurtele temperatuuri muutustele üsna pirtsakalt, mis võib lõppeda taimede hukkumisega või paremal juhul taimede arengu seisakuga. Kasvuhoonesse võib taimed viia juba mai alguses, kuid ööseks on väga soovitav taimed katta vähemalt kahekordse kattelooriga, seda eriti väiksemates kasvuhoonetes, kus õhk öö jooksul väga maha jahtub. Mitmekihiline katteloor kaitseb taimi ootamatu jaheduse eest väga hästi ja on ka kõige lihtsamini teostatav. Kui väga karm külmalaine on tulemas, võib taimed ümbritseda veel kortsutatud ajalehepaberiga või panna taimedele kaitseks pappkastid, aga ikka nii, et pappkast oleks piisavalt avar, et taimi ära ei murra.

Taimede kasvuaegsed hooldustööd

Tšillid vajavad mõõdukat kastmist, muld läbi kuivada ei tohi ja pidev liigniiskus ka ei sobi. Muld peab olema viljakas. Potitaimedele sobib väga hästi köögiviljade või tomatite kasvatamiseks mõeldud muld, kuhu on ka hobusesõnniku komposti lisatud. Suvel on soovitav taimi kasta kas köögiviljadele mõeldud kompleksväetise lahuse või taimse lahjendatud virtsaga. Kindlasti vajavad lisaväetamist pottides kasvavad taimed. Kui tšillitaimedel on lehed juba värvi muutnud ja kolletuvad, siis on väetise andmisega selgelt hiljaks jäädud. Aitab kastmine tavapärase väetise kogusega  (loe kindlasti väetise paki peal olevat kasutusjuhist), kuid üle ei tohi doseerida.

Õues saab tšillisid kasvatada maja sooja seina ääres, päikeselisel ja tuulevaiksel rõdul või peenras, kus on tuulekaitse. Tšillitaimede saagikus sõltub väga otseselt päikese ja soojuse hulgast kasvuperioodil. Kui on päikeseline ja soe suvi, kasvavad tšillid ka õues väga lopsakalt ja moodustavad palju vilju. Kui suvi on vihmane, jahe ja külmade öödega, siis võib jääda saak hiliseks ja kesiseks. Nimelt päikese ja sooja nappuse tõttu ei jõua viljad kõik punaseks minna. Rohelisi kaunu võib küll lasta järelvalmida, kuid taime küljes küpsenud viljad on aromaatsemad ja maitsekamad.

Sügisel enne öökülma tuleb potid kas ruumi sisse tõsta või korjata kõik kaunad taimedelt ära. Kui aknalaual on ruumi, saab tšillitaimi toas edasi kasvatada, kuid tavaliselt hääbub taim tänu vähesele valgusele ja liiga kuivale toaõhule. Taimelamp ja kasvataja tähelepanelik hoolitsus võimaldavad tšillit väga edukalt toas püsikuna kasvatada.

Tšillide_kasvatus

Kasvatamise õnnestumine oleneb väga palju valitud sordist. Mitmed sordid on eriliselt nõudlikud valguse ja soojuse suhtes. Sortidel, mille kasvuaeg on väga pikk,ei sobi seetõttu meil õues kasvatamiseks. Sellisteks sortideks on eriti suure maitseteravusega sordid nagu näiteks “Dorset Naga”, “Trinidad Scorpion” ja “Habanero”. Õnneks on aianduskeskuste seemnelettidel leida palju  ka selliseid sorte, mis lepivad suurepäraselt vähemaga ja annavad saaki sõltumata suvest.

Kasvuaeg, kõrgus ja muud nõuded on tavaliselt seemnepakkidel kirjas. Olen märganud oma kasvatamise kogemusest, et mida tulisem on sort, seda soojanõudlikum ja pikema kasvuajaga see kipub  olema. Seepärast tasub katsetada mitmeid erinevaid sorte, taimi teiste tšillihuvilistega vahetada ja nii leida endale meelepärased sordid ja nende maitseomadused (eeskätt maitse tulisus).

Ise olen kasvatanud tšillitaimi nii reisidelt toodud kui ka tuttavate käest saadud seemnetest. Olen kasvatanud tšillisid lihtsalt kasvatamise ja katsetamise lustist ja nii leidnud Tamme talusse sobivad, kuid  ilma konkreetse sordinimeta isendeid. Tšillitaimi ei tasu kasvatada ainult nende viljade tulise maitse tõttu, vaid ka nende taimede rõõmsalt värvika ilu pärast. Värvunud viljadega ja heas kasvuhoos taimed on väga kaunis vaatepilt igale taimesõbrale.

Head katsetamist soovides!

Tamme talu perenaine Heli

OSTUKORV0
Tooted puuduvad
Jätka ostlemist
0