Lihtsad nõuanded, kuidas ise tšillisid kasvatada

Lihtsad nõuanded, kuidas ise tšillisid kasvatada

Selles postituses jagan sulle lihtsaid ja praktilisi nõuandeid, kuidas ise tšillisid kasvatada. Jaanuari algusest kuni märtsi alguseni ongi just paras aeg tšilliseemnete külvamiseks.

Soovitan seemned külvata 4-5 kaupa umbes 1-1,5 cm sügavusele niiske külvimullaga täidetud väikestesse pottidesse. Külvamiseks sobivad ka turbatabletid, mis peavad eelnevalt olema kindlasti niisutatud ja kuhu seejärel seemed külvatakse 1-2 kaupa.

Seemnete kiireks idanemiseks  paiguta anumad külvidega võimalikult sooja kohta (26-29 kraadi),  siis idanevad seemed juba 5-7 päevaga. Jahedal aknalaual võtab idanemine aega pea terve kuu. Mina ei soovita taimi pikeerida, sest pikeerimine vigastab juuri, mille tagajärjel tekib paariks nädalaks taimedel kasvuseisak.

Kuidas ise tšillisid kasvatada

Ühte potti jäta üks kuni kaks tugevat taime, üleliigsed näpista kõrvalt ära. Kui esimene pott on väikeseks jäänud ja taimel on arenenud 3-4 pärislehte, siis istuta taimed veidi suuremasse potti ümber samale sügavusele, kus nad enne olid.

Kui tahad tšillisid rõdul, aknalaual või soojal terrassil kasvatada potitaimedena, siis kolmandal ümberistutamisel vali umbes 20-30 cm läbimõõduga pott. Poti suurus sõltub otseselt sellest, kui kõrgeks taim kasvab (info on kirjas seemnepakil). Kehtib reegel, mida väiksem on taim, seda väiksem olgu pott ja vastupidi.

Kui planeerid taimede kasvatamist õues peenras või kasvuhoones, siis võid taimed jättagi paari kaupa kasvama.Kui kasvatad tšillisid potitaimedena, siis üks taim potis on paras.

Õue ei tohi taimi viia ega istutada enne, kui ilmad on püsivalt soojad ja pole enam öökülma ohtu. Kasvuhoonesse võib taimed viia juba mai alguses, kuid ööseks on väga soovitav taimed katta kahekordse kattelooriga, seda eriti väiksemates kasvuhoonetes, kus õhk öö jooksul väga maha jahtub.

Tšillid vajavad mõõdukat kastmist, muld läbi kuivada ei tohi ja pidev liigniiskus ka ei sobi. Muld peab olema viljakas. Potitaimedele sobib väga hästi köögiviljade või tomatite kasvatamiseks mõeldud muld, kuhu on ka hobusesõnniku komposti lisatud. Suvel on soovitav taimi kasta kas köögiviljadele mõeldud kompleksväetise lahuse või taimse lahjendatud virtsaga. Kindlasti vajavad lisaväetamist pottides kasvavad taimed.

Õues saab tšillisid kasvatada maja sooja seina ääres, päikeselisel ja tuulevaiksel rõdul või peenras, kus on tuulekaitse. Tšillitaimede saagikus sõltub väga otseselt päikese ja soojuse hulgast kasvuperioodil. Kui on päikeseline ja soe suvi, kasvavad tšillid ka õues väga lopsakalt ja moodustavad palju vilju. Kui suvi on vihmane, jahe ja külmade öödega, nagu möödunud suvi oli, siis jääb saak hiliseks ja kesiseks. Nimelt päikese ja sooja nappuse tõttu ei jõua viljad kõik punaseks minna. Rohelisi kaunu võib küll lasta järelvalmida, kuid taime küljes küpsenud viljad on aromaatsemad ja maitsekamad.

Sügisel enne öökülma tuleb potid kas ruumi sisse tõsta või korjata kõik kaunad taimedelt ära. Kui aknalaual on ruumi, saab tšillitaimi toas edasi kasvatada, kuid tavaliselt hääbub taim tänu vähesele valgusele ja liiga kuivale toaõhule. Taimelamp ja kasvataja tähelepanelik hoolitsus võimaldavad tšillit väga edukalt toas püsikuna kasvatada.

Tšillide_kasvatus

Kasvatamise õnnestumine oleneb väga palju valitud sordist. Mitmed sordid on eriliselt nõudlikud valguse ja soojuse suhtes. Sortidel, mille kasvuaeg on väga pikk, ei sobi seetõttu meil õues kasvatamiseks. Aga palju on ka selliseid sorte, mis lepivad suurepäraselt vähemaga ja annavad saaki sõltumata suvest.

Kasvuaeg, kõrgus ja muud nõuded on tavaliselt seemnepakkidel kirjas. Olen märganud oma kasvatamise kogemusest, et mida tulisem on sort, seda soojanõudlikum ja pikema kasvuajaga see kipub  olema. Seepärast tasub katsetada mitmeid erinevaid sorte, taimi teiste tšillihuvilistega vahetada ja nii leida endale meelepärased sordid ja nende maitseomadused (eeskätt maitse tulisus).

Ise olen kasvatanud tšillitaimi nii reisidelt toodud kui ka tuttavate käest saadud seemnetest. Olen kasvatanud tšillisid lihtsalt kasvatamise ja katsetamise lustist ja nii ka meile sobivad, kuid  ilma konkreetse sordinimeta isendid leidnud. Tšillitaimi ei tasu kasvatada ainult nende viljade tulise maitse tõttu, vaid ka nende taimede rõõmsalt värvika ilu pärast. Värvunud viljadega ja heas kasvuhoos taimed on väga kaunis vaatepilt igale taimesõbrale.

Head katsetamist soovides!

Tamme talu perenaine Heli