+372 5625 3075 tamme.aiandustalu@gmail.com

Minu lugu

Minu lugu

Hobist alguse saanud töö.

Olen põline linlane, kuid oma vanavanemate talu taastamise käigus juhtus nii, et minust sai täistöökohaga ürditalu perenaine. Seda paljuski tänu oma armsale abikaasale.

Maale oma elamist sisse seades oli minu kinnismõtteks, et kui inimesed elavad maal, siis peab maja ümber midagi kasulikku kasvama. Sest nii oli alati ju olnud. Aasta siis oli 2001 ja nii sai alguse meie pere maasikakasvatus.

Samal ajal Räpina aianduskoolis  aednikutarkusi omandades tutvustas üks hea kursusekaaslane mulle selliseid maitsetaimi, millest ma suurt midagi kuulnud ei olnud. Üks prooviks ostetud punaste lehtedega niru basiilikutaim otsustaski minu edasise saatuse. Esimesest kohtumisest alguse saanud kirg ei lubanud mul seda esimest basiilikut suve jooksul isegi ära süüa. Ainult jälgisin kiivalt ta kasvamist, silitasin lehti ja nautisin roosade väikeste õiepööriste ilu.

Kirg, mis lahvatas minu ja ürtide vahel,  kogub siiani vaid tuure. Maitse-, lõhna- ja ravimtaimede maailm on ülimalt rikkalik nii lõhnade, maitsete kui ka nende saladuslike ja põnevate taimede välimuse poolest. Ja millised värvikad ja müstilised rahvapärimused on talletatud taimede rohkete kasutamisviiside kohta läbi inimkonna ajaloo. Oma armsate taimede seltsis ei tunne ma mitte kunagi igavust.

Kui maitse-, lõhna- ja ravimtaimede kollektsioon maja ümber sellised mõõtmed omandas, et kõigil vastrajatud köögivilja- ja lillepeenardel laiutasid erinevat nägu ürdid, sain ma aru, et see ongi see, mida nimetatakse hobiks ja tööks ühekorraga. Minu hobist oli saanud sujuvalt minu igapäevane töö.

Alates sellest, kui ma oma esimestelt peenardelt sain ürte sellisel määral koguda, et neid jätkus ka kuivatamiseks, hakkasid minu peas kuju võtma  Tamme talu omanäolised tooted. Päris esimese, Dipisegu ürtidega, sünnilugu oli väga praktilist laadi. Nimelt palus väike tütar mul oma sünnipäevaks valmistada dipikastet, mis oleks kindlasti oma tehtud ja maitseks lastele.

Esimeseks ürditeeks oli Hea tuju tee. Püha basiilik ehk tulsi ja läikiv peiulill võlusid juba peenral kasvades mind oma erilise ja hurmava aroomiga nii jäägitult, et nendest tehtud tee nimigi oli kohe olemas- Hea tuju tee. 

Samal ajal astusid mu ellu krapsakad tšillipiprad. Eelkõige lummas mind tšillide värvikirevus ja ilu. Proovisin kasvatada mitmeid sorte. Veel ei osanud ma tšillit oma perele tehtavates roogades parajalt kasutada, ikka sai kas liiast palju või oli roal tulisust veidi vähe. Kaks varianti tšillit kõigist katsetatutest on meie tingimustes nii sobivateks osutunud, et nende kasvatamise juurde olemegi jäänud.

Järgmiseks katsetuseks olid maitsetaimedega hoidised. Eks hoidistamine on olnud sügiseti nii hobi kui vajadus.  Aga maitsetaimede ja tšillipipra koosluses sündinud keelt kõditavaid vürtsmoose  keetma hakkasin ma ikkagi alles siis, kui kõrge kvaliteediga aromaatseid omakasvatatud värskeid ja kuivatatud ürte oli köögis katsetamiseks juba oluliselt rohkem kui vaid üksikud isendid oma taimekogus.

Esimeseks eksootiliseks maitseks gurmeemooside seas oli Maasikamoos basiilikuga. Järgnes värskete vaarikate ja piparmündi suvise kooslusena sündinud Vaarikamoos piparmündiga. Need kõige esimesed tuhat kolmsada purki moosi said nii kiiresti müüdud, et moosikeetmise ja maitsetaimede kuivatamise- pakendamise tarvis oli kiiremas korras koduköögist suuremaid ruume vaja. Lisaks arusaamine, et ka kõige parema tahtmise juures ei jõuaks ma üksi pikki magusalt lõhnavaid tunde moosikatla juures mööda saata.

Juba väga mitmed aastad on mulle abiks alati rõõmsameelsed Eevi, Elvi ja Gerly. Just nemad hoolitsevad selle eest, et seemned õigel ajal mulda saaksid, et umbrohi taimi ei lämmataks, et kõik õied, lehed ja viljad õigel ajal korjatud ja kuivatatud saaksid. Ja et kõik need Tamme talus armastusega kasvatatud  taimed kõige paremal ja maitsvamal viisil teieni jõuaksid. Tamme talu gurmee- ja vürtsmoosid, marinaadis tšillid, ürdiõlid ja maitsesoolad, ürdi- ja marjateed on meie tublide naiste kätetööna valminud maitsvad Eesti tooted.

Kõik Tamme talu armastusega tehtud maitsvad tooted on teie jaoks alati olemas meie e-poes https://tammetalu.eu/pood/

Suvel ootan teid külla Tamme talu ürdiaeda oma imeliselt lõhnavate lemmikutega tuttavaks saama.

Ja hoiatan teid juba ette! Maitse-, lõhna- ja ravimtaimede kasvatamine võib olla üsna nakkav ja sõltuvusttekitav!

Heli Viedehof
Tamme talu
perenaine

Sulge
×
×

Ostukorv