Ürdiaed
Tule külasta ürdiaeda ja -poodi

Ehkki pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna, ei anna see ometi edasi lõhnu ja helisid, mida Tamme Ürdiaias jalutades võib kogeda. Mesilased sumisevad lavendlite vahel, liblikad lendlevad lopsakate ja värvikirevate õite kohal, linnud annavad puudesalus kontserti ning kõige selle keskel ootab ürdiaia perenaine Heli kuulsa Hea Tuju tee ja ürdipirukaga.

Lubame, et keset värvide, maitsete ja lõhnade pillerkaart ununevad argimured ja rahuneb meel.

Tule vaata ise!

Ootame sind Pärnust 17 km kaugusel asuvas Malda külas maalilise Audru jõe ääres.

Üle 500 liigi ja sordi maitse- ja ravimtaimi

Meie aias kasvab igast maailma otsast pärit maitse-, lõhna- ja ravimtaimi, kokku enam kui 500 sorti. Ainuüksi münte on juba üle 40, näiteks šokolaadi-, apelsini-, ananassi-, basiiliku-, lavendli-, laimi- ja ingverimünt.

Kui küsid, mis vahe on lõhna- ja maitsetaimel, siis lõhnataimel on tugevam lõhn (nt lavendlil), maitsetaimel aga just maitse (nt basiilikul).

Aiast leiab veel põnevaid n-ö vanaaegseid köögivilju, mille kasvatamine on ammu unustusehõlma vajunud, aga ka taimi, mis on Eesti inimestele uudsed ja põnevad.

Oleme oma aia jaganud kaheks: maitse- ja ravimtaimede aiaks.

Maitsetaimeaias on kõik taimed söödavad, neid võib maitsta, nuusutada ja käega katsuda. Maitsetaimede võlu ja lõhn avaldub kõige paremini siis, kui neid kergelt puudutada või paitada. Mõni tagasihoidlikuma välimusega taim näitab oma õiget iseloomu alles siis, kui tükikese tema lehest suhu pistad.

Ravimtaimeaiast leiab nii tuttavaid taimi kui ka neid, mida Eestis veel väga ei teata. Oskuslikul kasutamisel on aga kõik aia asukad heaks abimeheks meie tervisele.

Ringkäigul veedad mõnusa tunni lopsaka looduse keskel ning saad paljude põnevate teadmiste võrra rikkamaks.

Lahtiolekuaeg

Ootame sind külla maist oktoobrini E–R 8.00–15.00.

Kui soovid meid külastada väljaspool meie tavapärast tööaega või nädalavahetusel, siis palun teata tulekust ette telefonil +372 5625 3075.

Ürdiaia ja -poe külastamine ilma giiditeenuseta on TASUTA.

Meie aadress on Tamme talu, Malda küla, Pärnu linn, Pärnumaa 88314.

Gruppidele
  • Jalutuskäik ürdiaias koos perenaisega, kruusitäis maitsvat ürditeed – kokku 12 eurot inimese kohta. Grupi suurus vähemalt 10 täiskasvanut. Lastele vanuses alla 18 aasta on külastus ja ürditee tasuta.
  • Jalutuskäik ürdiaias koos perenaisega, maitsev ürditee ja hõrk ürdipirukas – kokku 15 eurot inimese kohta. Grupi suurus vähemalt 10 täiskasvanut. Lastele vanuses alla 18 aasta on külastus ja ürditee tasuta.

Grupikülastuse palume enne broneerida telefonil +372 5625 3075 või aadressil tamme.aiandustalu@gmail.com 

Soovitame aias jalutamiseks ja pirukaga maiustamiseks aega varuda 1–1,5 tundi.

Maitsetaimede istikud

Kui oled kordki toidule lisanud värsket ürti, siis tead, kui isuäratavaks see võib toidu muuta. Eriti hea on napsata värske roa sisse enda kasvatatud taimede lehti või varsi, sest siis pole vaja nuputada, millistes tingimustes need on kasvanud. 

Ja ega kõiki ürditaimi ju poest ei saagi, erilisemad on vaja ise kasvuhoones, terrassikastis või aknalaual suureks kasvatada.

Kutsume sind maitsetaimede maailmaga tutvust tegema ja pakume sulle suures valikus põnevate ja eksootiliste maitse-, lõhna- ja ravimtaimede istikuid. Meilt leiad palju haruldasi taimi, mida mujalt Eestist ei saa. 

Kevadel tasub oma ostuga nobe olla, sest suurim valik taimi on saadaval maist juunini.

Tule Tamme talu aianduskeskusesse maist oktoobrini või tee ost siinsamas e-poes.

E-poest ostetud kauba saadame pakiautomaati. Tellitud taimedele võid ka ise järele tulla meie tavapärasel tööajal E–R kell 8–15. Kui sulle sobib paremini mõni muu aeg, siis saame selles kokku leppida telefoni teel.

Pakiautomaati saadetavad taimed pakime alati nii, et need viga või külma ei saaks ja tervena kohale jõuaksid. Pakkematerjalidena kasutame keskkonnasõbralikku paberit ja pappkaste.

EHE märgis

Jalutuskäik koos perenaisega Tamme talu ürdiaias, lõhnade ja maitsete paradiisis on pärjatud EHE (Ehtne ja huvitav Eesti) märgisega.

EHE on ökoturismi kvaliteedi- märgis, millega tunnustatakse loodussõbralikke ja keskkonna- säästlikke turismitooteid ja -teenuseid, mis pakuvad ehedat elamust ja väärtustavad pärandkultuuri.

Projektid

PÕLLUMAJANDUSETTEVÕTTE TULEMUSLIKKUSE PARANDAMISE INVESTEERINGUTOETUSE TAOTLEMINE

Tegevused: Soetati kondenseerivad kuivatid maitse,- ravim- ja teetaimede kuivatamiseks ja teflonmaterjal kuivati restidele, laadur Avant, tõstekahvel, mullafrees, mullakopp ja pumbasüsteem.

Projekti eesmärk: Investeeringud tehti Tamme aiandustalu tootmise efektiivsuse tõstmiseks ja kaasajastamiseks, mille järgselt paraneb kuivatatud maitse- ja teetaimede kvaliteet ja väheneb elektri kulu.

Laadur Avant on vajalik käsitsitöö vähendamiseks ja erinevate tegevuste sooritamiseks nagu raskete asjade tõstmine, mulla või inventari vedamine ja teisaldamine, komposti segamine, maapinna freesimine enne taimede istutamist.

Pumbasüsteem koos hüdrofoori ja elementveemahutiga on vajalik jõest kastmisvee kättesaamiseks ja soojendamiseks.

MEEDE: LEADER-PROJEKTITOETUS 1A COVID-19 TAASTERAHASTU VAHENDITE TOEL ETTEVÕTLUSE ARENDAMINE JA MITMEKESISTAMINE

Kohalik tegevusgrupp: Pärnu Lahe Partnerluskogu, LEADER 19.2 toetus

Projekti nimetus: Tamme aiandustalu tootmishoone parendamine ja päikesepaneelid

Tegevuste eesmärgiks oli parendada tootmisruume, et pakkuda töötajatele mugavamaid ja korrastatumaid tööruume ja vastata toidu tootmiseks vajalikele sanitaarnõuetele. Päikesepargi rajamine taastuv (rohe)energia tootmiseks ning selle läbi Tamme aiandustalus energiasäästu loomine.

MEEDE: INVESTEERINGUD PÕLLUMAJANDUSETTEVÕTTE TULEMUSLIKKUSE PARANDAMISEKS

Eesmärk Investeering tootmishoone laiendusse võimaldab tootmist suurendada ja efektiivsemaks muuta. 
Tegevused Laienduse käigus ehitatakse endine abiruum põrandaküttega laoks ja pakkimisruumiks. Juurdeehituse valmimise läbi suureneb tootmispind.
MEEDE: INVESTEERINGUD MAJANDUSTEGEVUSE MITMEKESISTAMISEKS MAAPIIRKONNAS MITEPÕLLUMAJANDUSLIKU TEGEVUSE SUUNA
Eesmärk: Olemasoleva hooajalise turismiteenuse pakkumise muutmine aastaringseks.
Tegevused: Investeeringu toel valmib degusteerimisruum 150m2 ja abiruum 100m2. Kasvuhoone kõrval asuvas degusteerimisruumis pakutakse külastajatele ettevõtte toodetest ja ümberkaudsete ettevõtete toodangust valmistatud tooteid. Abiruumi hakatakse kasutama töötubade läbiviimiseks erinevatele sihtgruppidele. Mõlema hoone valmimine võimaldab turismiteenuse pakkumise aastaringseks muutmist.

0 kommenteerimist

Jäta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

OSTUKORV0
Tooted puuduvad
Jätka ostlemist
0