Tõmban käega üle aknalaual kasvavate potiürtide ja ninna hoovab kirjeldamatult mõnus aroom.
Kui soovid proovida kaupluse juurviljaletist ostetud maitsetaimi toas edasi kasvatada, kuid sa ei tunne ennast aednikuna veel väga kindlalt, siis leiad blogist minu nõuanded poest ostetud ürtide eluea pikendamiseks.
Kas poe köögiviljaletist ostetud potiürte on mõtet kodus edasi kasvatada?
Julgustan proovima kõiki kauplustes saadaolevaid potiürte köögiaknal edasi kasvatama. Kaupluste maitsetaimede riiulitel pakutavad potiürdid ei ole otseselt mõeldud aknalaual edasikasvatamiseks, vaid kiirelt kodus tarbimiseks. Juurviljaletis müüdavatel kiletuutudes taimedel on juurte ümber üsna pisike potike, kust juured ammu enne kaupluseriiulile jõudmist on jõudnud välja kasvada ja halvemal juhul ka veidi mädanema minna.
Kui soovid proovida kaupluse juurviljaletist ostetud maitsetaimi toas edasi kasvatada, annan mõned järeleproovitud näpunäited. Taimi ostes vali neid hoolikalt, siis saad neist kauem rõõmu tunda. Järgnevad näpunäited aitavad sul valikut kergendada.
Mida on vaja teha kasvatamise õnnestumiseks?
- Vaata juba poes üle potitaime juured, need peavad olema elujõulised ja valged. Tee nii: keera taimetuutu tagurpidi ja uuri läbi kile juurte seisukorda. Ära osta edasikasvatamiseks kollaste ja mädanenud juurtega taimi, sest need nagunii kodus edasi ei kasva, vaid tuleb kiirelt maitseroheliseks ära tarvitada.
- Jäta poodi ka närtsinud taimed. Eelista tervete ja tugevate lehtedega taimi ning jäta ostmata välja veninud ja närtsinud isendid.
- Kodus koori juurte ümbert ära õhuke plastkest, mille sees taimed on kasvuhoones kasvanud, pese taimelehed leige veega puhtaks ja raputa kuivaks
- Istuta ürdimulda ja ära unusta kasta. Lillepoti läbimõõduks piisab 12 cm. Säti taim aknalauale kõige valgemasse kohta. Näpista ladvad ära basiilikul, mündil, majoraanil, punel ja melissil – see soodustab külgvõrsete kasvu.
NB: Vali elujõuliste juurte ja tervete roheliste lehtedega kompaktne taim.
Jälgi, et taimel oleksid valged tugevad juured, mis on vajalikud taime elujõuliseks kasvuks
Istutamise järgselt ära unusta kasta, esimesel korral külluslikult. Edaspidi kasta taimi veidi sagedamini kui tavalisi toataimi, sest spetsiaalselt kasvuhoonest sinu kööki jõudnud taimed on harjunud suurema vee hulgaga, mille tunnistuseks on lopsakas lehepuhmas. Iga päev pole siiski vaja taimi veega sirtsutada.
Jälgi, et taime alla ei koguneks seisvat vett. Liigkastmise korral lähevad taimede juured kergesti mädanema. Kasta hommikuti, siis jõuab üleliigne niiskus päevaga ära aurata. Torka enne kastmist näpp mulda ja kontrolli niiskust, kasta vaid siis, kui näpp jääb kuivaks.
Ettevaatust akende avamisel külma ilmaga. Kui väljas on tugevad miinuskraadid ja taim jääb külma õhuvoolu kätte, siis võib külm taimele palju kahju teha. Külm muudab ürtide lehed kohe pruuniks. Jälgi, et taimed juba poest kojutoomisel külma ei saa, eriti kapriisne on selles suhtes basiilik.
NB: Näpista ürtidel ladvad ära, see soodustab kasvu
Kas taimed vajavad väetamist?
Heasse mulda ümber istutatud taimed ei vaja kasvuaegset väetamist, sest värskes substraadis on taimedele vajalikud toitained olemas. Soovitan kasutada mullasegusid, mis on mõeldud köögiviljade kasvatamiseks.
Kas taimed vajavad lisavalgustust?
Köögid on erinevad ja valgustingimused on neis samuti erinevad. Samas kui aknalaual jätkub taimedele piisavalt päevast valgust, ei ole lisavalgustus oluline. Kui taimede lisavalgustamine on siiski võimalik erinevate kodus juba olemasolevate taimevalgustite näol, siis kindlasti kasuta lisavalgust. Taimed näevad lisavalguse paistel peesitades oluliselt kenamad ja elujõulisemad välja. Heas elujõus maitsetaimed on igale köögile tõeliseks kaunistuseks
Kui peaksid ilmuma kahjurid, mida siis ette võtta?
Ostetud taimedega võib kauba peale saada kõiksugu tülikaid kahjureid nagu kedriklestad, lehetäid ja ripslased. Kahjurid võivad kööki sattuda ka lõunamaiste puuviljadega. Võimaluse avanedes kolivad tülikad tegelased ümber paremale söögilauale, milleks rohelised ja mahlased ürdid ju ongi. Et ebameeldivat rünnakut ennetada, tasub koju toodud puuviljad kohe leige veega pesta ja taimedest kaugemal hoida. Muuseas ka oma armsatest toataimedest kaugemal!
Parim tõrje tülikate kahjurite vastu on leige dušš.
Talvel aknalaual ürte kasvatades tuleb kevad kiiremini kätte! 🙂
Head katsetamist
Tamme talu perenaine
Heli