Karulauk on vitamiinidest pungil kevadekuulutaja. Taim on oma nimegi saanud selle järgi, et karud peale pikka ja kurnavat talveund karulaugu lehtede ja sibulatega maiustades oma jõuvaru taastavad ja karva uuesti uhkelt läikima löövad.
Eesti looduses kasvab karulauku nii Põhja- kui Lääne-Eestis ja saartel. Kasvukohtadeks on tavaliselt hõredad puisniidud, salu-ja lammimetsad.
Juba varakevadel rohetab karulaugu looduslikes kasvukohtades värske õrnroheline lehestik ja õhus heljub õrna küüslaugu lõhna.
Kuna karulauk on Eestis III kategooria kaitsealune taim, siis karulauku tema looduslikest kasvukohtadest üles kaevata ei tohi.
Karulauk ei vaja aias mingit poputamist. Kui karulaugule pakkuda aias sarnaseid tingimusi tema loodusliku kasvukoha omadele, siis võib ühel päeval juhtuda nii, et taime hoogsat levimist tuleb koduaias lausa piirama hakata.
Karulauk sobib hästi kasvama igasse loodusaeda puude ja põõsaste alla. Või aias sellisesse kohta, kus ta segamatult kasvada saab. Karulaugu kasvatamiseks sobib aias poolvarjuline, huumusrikka ja parasniiske mullaga kasvukoht, mida ei häirita mullaharimisega. Taimele meeldivad väga puudelt kukkunud lehed, mida ära ei koristata vaid mis kõdunevad loomulikul teel ja pakuvad karulaugu seemnetele, väikestele sigisibulatele ja noortele taimedele nii varju kui piisavat niiskust ning talvekatet.
Üks oluline asi veel, nimelt karulaugu lehed kuivavad peale taimede õitsemist, seega suve teine pool on karulaugu peenar näiliselt taimedest tühi.
Karulaugu kasvatamise õnnestumiseks jagan teile mõned isiklikud nipid ja tähelepanekud.
Karulaugu värsked seemned soovitan külvata juulis, kohe peale nende valmimist. Hiljemalt sügisel talve alla peab seeme kindlasti külvatud olema, siis jõuavad seemned läbida neile väga vajaliku külmaperioodi.
Esimesel aastal peale tärkamist karulaugu lehti veel noppida ei saa, kuna lehed on alles nii pisikesed, et tähelepanematusest võib taimed aias välja rohida. Ka järgmisel aastal pole veel eriti midagi söögiks koguda, kuna nüüd peab taimede jõud minema õitsemisele ja seemnete valmimisele. Mida aasta edasi, seda hoogsamalt laieneb taimede kasvupind.
Aianduskeskusest ostetud karulaugutaimedega tuleb samuti varuda mõned head aastad kannatust, kuni taimed sigisibulate ja seemnete abil paljunevad. Asi on nimelt selles, et karulaugu sibul on väga nigel paljuneja. Seega varu vaid kannatust!
Ka ostetud seeme tuleb külvata kindlasti juba sügisel talve alla, sest kevadel külvatud seeme ei pruugigi tihtipeale idaneda. Ja värske seeme hea idanevuse eelduseks.
Meil Tamme talus on karulauk aastate eest rusikasuuruse mättakesena istutatud valgusküllase jõeäärse lepiku alla. Läks üsna mitu head aastat aega, enne kui oli näha, et taimed jõudsalt paljunema hakkasid. Alguses noppisin taimedelt üsna üksikuid lehti, aga nüüd tänu tuulega levinud seemnetele on karulauk kenasti kodunenud ja rõõmustab oma jõudsa kasvuga nii silma kui südant. Rääkimata veel kevadistest hõrkudest maitseelamustest.