Mõnus on napsata aknalaualt rohelisi sibulapealseid võileivale kui aknast vaatavad vastu vööni hanged ja paugub pakane. Lisaks on tore jälgida, kuidas sibulate rohelised võrsed iga päevaga üha enam jõudu koguvad ja pikemaks sirguvad. Ka väikestele lastele on sibulapealsete kasvatamises osalemine lõbus. Seda isegi juhul, kui nad rohelise sibula maitsest muidu eriti lugu ei pea.
Sibulapealsed on rohke C-vitamiini ja karotiini sisaldusega. Rohelistes pealsetes sisalduvad eeterlikud õlid suurendavad söögiisu ja parandavad seedimist. Eelloetletud kasulikele omadustele lisaks tekitab sibulapealsete murdmine või lõikumine kööki otsekohe mõnusa värskendava kevadise aroomi.
Rohelise sibula toas ajatamine on lihtsamast lihtsam. Kui tavaliselt ajatatakse rohelist sibulat kas veeklaasis või mullas, siis mina tegin katse sibula ajatamiseks kergkruusa ehk fibo peal.
Kergkruusa kasuks otsustasin seetõttu, et kodus parasjagu kasvuturvast ei olnud ja soovisin enam kui paar sibulat kasvama panna. Ja muidugi uudishimu, kas mu katse õnnestub.
Kergkruus on üdini looduslik materjal, mida valmistatakse savist põletamise teel. Kergkruus ei hallita ja on oma omadustelt neutraalne. Lisaks ei ole võimalik kergkruusa üle kasta, kuna liigne vesi valgub kruusa terade vahelt välja. Lisaks saab juba kasutatud kergkruusa taaskasutada kas lillepotis drenaažiks või mullapinna katteks.
Sibulate ajatamiseks läheb sul vaja mugulsibulaid , madalat nõud sibulate tippimiseks ja kergkruusa jämedusega 4-10 mm.
Toimetasin järgmiselt.
Valisin oma viimastest varudest juba veidi kasvama läinud väiksemad sibulad ja sobiva ajatusnõu.
Järgmise sammuna niisutasin kergkruusa veega ja laotasin ajatusnõu põhjale. Siis tippisin sibulad kergkruusa sisse nii sügavale, et sibulad üksteise kõrvale püsti jäid. See on oluline, sest soovin kasutada seda kompositsiooni ka lauakaunistusena, kust kõik pereliikmed oma käega rohelist murda saavad.
Viimase sammuna valasin veidi vett istutusnõusse ja kontrollisin, et vesi üle sibulakandade ei ulatuks. Sibul ei vaja pealsete kasvatamiseks rohkem vett, kuna pideva liigniiskuse korral kipub sibul mädanema minema.
Pealsete saamiseks ei ole ajatatavaid sibulaid vaja väetada, kuid pidev niiskus ja vee taseme kontrollimine on oluline juurte ja lehtede kasvamiseks.
Hoolas peab olema kastmise suhtes. Väga soojal aknalaual ja madala istutusnõu korral tuleb jälgida, et kergkruus läbi ei kuiva. Vajadusel tuleb siis vett juurde valada, aga samas jälgida, et vesi pidevalt anumas üle sibula kanna ei ulatuks.
Kergkruusa saab peale selles sibulate kasvatamist uuesti kasutada. Võta sibulad kruusast välja, loputa kruus sõelal ja pane ahju madalale plaadile umbes veerand tunniks 100 ◦C juurde küpsema. Seda toimingut on vaja selleks, et kõikvõimalikud bakterid hävitada.
Ilusat kevadeootust Sulle soovides!
Heli
Tamme talu ürdiaia perenaine