Kas külvata ürte seemnetest või kasvatada noortaimedest?

Ürtide külvamisega on just nüüd paras aeg algust teha. Märtsi lõpus aprilli alguses külvatud seemnetest on mai keskpaigaks jõudnud sirguda parajalt suured taimed, mis sobivad õue peenrasse või rõdule istutamiseks.

Maitsetaimede seemnest ettekasvatamine sobib sulle siis, kui tahad oma taimede arengut kohe algusest peale jälgida. Lisaks meeldib taimede kasvu jälgimine ka väga väikestele lastele. Kui otsustad seemnete kasuks, tuleb need valmis varuda.  Lisaks pead soetama külvimulda ja väikeseid anumaid, kuhu seemned külvata.

Algajal aednikul soovitan leida mõne seltsilise, kellega seemneid jagada, sest seemnepakkides on alati kordades rohkem seemneid, kui väikeaednikul oma pere tarbeks vaja läheb. Teiste aiasõpradega koostööd tehes ei pea endale kümneid erinevaid seemnepakikesi kokku ostma ja hiljem vananenud seemneid minema viskama. Oma maitsetaimede kasvatamise kogemustest võin soovitada, et enne, kui otsustad „parim enne“ seemned ära visata, tee idanemisproov, sest enamik neist idaneb siiski. Aega läheb küll veidi kauem ja seemnetel on ka väiksem idanevusprotsent.

Maitsetaimede seemnest kasvatamise puhul võib juhtuda, et külvid mingil põhjusel ebaõnnestuvad. Põhjuseks võib olla nii ebakvaliteetne seeme, külvamisel tehtavad vead nagu liiga märg või liiga kuiv külvimuld, seemnete katmine liiga paksu mullakihiga, st külvamine liiga sügavale. Osade liikide puhul võib idanemist takistada ka ebaõigete idanemistingimuste ja külviaja valik. Lisaks võivad mõned tundlikumad taimehakatised tiheda külvi korral nakatuda tõusmepõletikku, ülekastmise korral minna mädanema, alakastmise pärast aga ära kuivada.

Kui taimedele sobivaid ettekasvatamise tingimusi pakkuda pole või aknalauaaiandusega jännata ei ole lihtsalt mahti, siis sel juhul soovitan osta juba istutusvalmis taimed. Seda varianti soovitan eriti aeglaselt ja ebaühtlaselt idaneva lavendli ja rosmariini puhul. Mõlemaid neist soovitan osta kevadel beebi- või potitaimedena. Olen ise katsetanud nii seemnetest külvata kui ka beebi- ja noortaimedena edasi kasvatada ja olen jäänud ainult taimedena edasikasvatamise juurde, sest aeglaselt kasvavate taimede puhul kiirema tulemuse saab ostetud potitaimedega. Meie lauiskraadil on taimede kasvatamise aeg ju nii lühike. Lisaks ka lavendlite ja rosmariini erinevad sordid, mida seemnest kasvatada on raske, kuna enamik sorte ei ole tavakasvatajale seemnetena saadaval, ka internetist tellides mitte. Rosmariini kasvatamise õnnestumine on suur rõõm, kuid köögis kasutamise tarvis pole esimese suve jooksul seemnest kasvanud rosmariinitaimekesest eriti veel midagi kasutada.  

Istutusvalmis taimede oluliseks eeliseks  on see, et neid saab kiiremini tarvitama hakata.  Meie suvi on väga üürike ja kahju oleks värskete omakasvatatud ürtide kasutamiseks sobivat aega kulutada pikale ja pingsale taimede kasvu jälgivale ootamisele.

OSTUKORV0
Tooted puuduvad
Jätka ostlemist
0