Sidrunhein – põnev soojanõudlik kõrreline ja eriliselt aromaatne ning kasulik tee- ja maitsetaim
Nagu taime nimigi viitab, on tegu väga aromaatse sidrunimaitselise taimega.
Oma klientidelt kuulen tihti, et sidrunheina seeme idaneb halvasti ja mitte kuidagi seda taime kodus kasvama saada ei õnnestu. Ja et kas üldse ongi Eestis sidrunheina võimalik kasvatada või on see täiesti lootusetu ettevõtmine. Seepärast otsustasin kirjutada oma kogemustele tugineva blogiartikli sidrunheina kasvatamisest. Kui paned tähele neid viit nippi, mida sidrunheina kasvatamisel järgida, siis on sul järgmiseks talveks hulk ise kasvatatud sidrunheina teed olemas.
Hariliku sidrunheina (Cymbopogon citratus) esmane looduslik levila on Malaisia, kust ta on rännanud edasi Indiasse, Taisse, Sri Lankale ja Vietnami. Sidrunheina erinevate liikide laialdane kasvatamine on levinud üle maailma kõikidesse troopilistesse ja lähistroopilistesse piirkondadesse nagu Kesk- ja Lõuna Ameerika.
Harilik sidrunhein on kuni 1,5 m kõrguseks kasvav rohttaim kõrreliste sugukonnast. Varred on trummipulgakujulised ja alumisest jämenenud otsast kreemikasroosad, lehed rohelised ning rihmjad, meenutavad lõikheina, nii et läbi peo ei tasu lehti tõmmata.
Seemnepoodidest leiab ka Malabari sidrunheina (Cymbopogon flexuosus) seemneid, mille kasvutingimused ja kasutamine sarnanevad hariliku sidrunheina omadega.
Sidrunheina ettekasvatamisega on paras aeg algust teha märtsis, siis jõuavad taimed suve alguseks nii parajaks sirguda, et saab taimed soovi korral ka õue peenrasse istutada.
Kaks lihtsat võimalust, kuidas sidrunheina paljundada, on kas külvata seemned või paljundada taimed varrepistikutest. Seemnetest taimede kasvatamine võtab rohkem aega, kuid taimi saab korraga rohkesti. Varrepistikust kasvatamine on äärmiselt lihtne ja väga tõhus meetod, kuid sidrunheina varsi võib Eestis leida vaid suuremate hästi varustatud toidupoodide köögiviljalettidest või siis peab varrejupid reisidelt kaasa tooma. Selliseid paljundamiseks sobivaid sidrunheina varsi saab soetada näiteks aasia toidukaupade poodidest. Varrejupid on soovitav juurutada vees, kus nad soojas kohas juba pea nädalaga juuri hakkavad kasvatama. Piisava niiskuse tagamiseks võib varrejuppidega veenõu katta kilekotiga.
Tegelikult on sidrunheina võimalik kodustes tingimustes edukalt kasvatada küll, kui teada viit olulist nippi.
Nipp1 Sidrunheina seemneid ära kata külvimullaga, vaid peale külvamist võib seemned parema kontakti saamiseks mullaga pritspudelist üle piserdada. Siis kata külvinõu klaasi või kilega ja asetada nõu külvatud seemnetega sooja kohta idanema.
Nipp 2 Sidrunheinad kasvavad looduslikult troopikas ja lähistroopikast. Seepärast tuleb ka kodus kasvatamisel silmas pidada esimese asjana seda, et taimed vajavad kasvamiseks palju soojust ja niiskust. Seda just taimede algses kasvufaasis. Seepärast on vaja külvid asetada idanema võimalikult sooja kohta. Selleks võib olla soe põrandaküte, radiaator või mis iganes soe koht kodus. Märtsikuine aknalaud ei ole selleks väga hea koht, sest seal pole piisavalt soojust sidrunheina taimede kiireks tärkamiseks. Soojades oludes idanevad seemned 2-3 päevaga. Milline kiirus, eks ole! Ole valvas ja kontrolli nii hommikul kui õhtul taimede tärkamist, et taimehakatised lootusetult välja ei veniks.
Nipp 3 Kodus saad tärkavatele seemnetele lihtsa kasvuhoone tekitada läbipaistvast plastikust marjakarbist. Sellises anumas on seemnetele tagatud ühtlane niiskus ja valgus. Ja lisaks on hea tunne, kui saad mõnda plastkarpi taaskasutada ehk uuele ringile saata.
Nipp 4 Peale taimede tärkamist tuleb külvinõu valguse kätte tõsta (nüüd sobib aknalaud juba suurepäraselt) ja lihtsalt ootama jääda, sest üldjuhul kõrrelised ongi kasvu algfaasis väga aeglase arenguga.
Nipp 5 Kui taimehakatised on sirgunud 5-6 cm kõrgusteks, on paras aeg taimed laiali istutada ehk pikeerida. Ühekaupa pole mõtet taimi istutada, paras on ikka 4-6 taime kokku istutada, siis kasvavad hiljem tihedad kompaktsed puhmikud. Kuna sidrunheina juured on külvimullas sirgunud lehtedest oluliselt pikemaks, siis võib juuri enne istutamist 1/3 võrra julgelt kärpida. See soodustab ka juurte arengut.
Võimaluse korral soovitan sidrunheina kasvatada suveperioodil kasvuhoones, siis on sügisel korralik lehesaak talvevarudeks olemas.
Sidrunheina taimed sobivad koos teiste soojalembeste ürtidega väga hästi rõduhaljastusse, kus sidrunheina pikad kaarduvad lehed sahisevad mõnusalt tuule käes.
Sooja suve korral võib sidrunheina kasvatada õues tuulevaikses ja poolvarjulises kohas, piisava mullaniiskuse korral kasvab taim hästi ka täispäikeses. Kasvuks vajab sidrunhein parajalt rammusat ja niisket mulda.
Kui sa siiski tunned, et sidrunheina seemnest kasvatamine on liigne mässamine, siis Tamme talu e-poest või talust kohapealt saad osta mahedalt kasvatatud sidrunheina taimi.
Head kasvatamist soovides
Heli
Tamme talu ürdiaia perenaine