Kuidas külvata maitse- ja ravimtaimede seemneid?

Seemnete külvamiseks sobib kõige paremini ühtlaselt peenike turbasubstraat. Mina segan poest ostetud külviturbale tavaliselt juurde peenikest puhast liiva vahekorras 1:1(umbkaudse kaalu, mitte mahu järgi) või veidi vähem. Seda tasub teha eriti siis, kui kasvatad oma taimi ette aknalaual. Selline segu on koredam ja seob paremini niiskust, sest ei  lase turbal läbikuivamise puhul ühtlaseks känkraks muutuda. Lisaks  hilisemal pikeerimisel on taimi kergem külvikastist kätte saada. Veel sobivad turbaga segamiseks ja külvide katmiseks  peenema fraktsiooniga vermikuliit ja perliit, mida saad osta  aianduspoodidest.

Kas valida seemnete külvamiseks külvikast või väikeste eraldiolevate pesadega erineva suurusega külvikassett? Soovitan külvikasti, sest külvikastis ei kuiva substraat  nii kiiresti läbi. Selleks sobivad poest ostetud kerged plastikust külvikastid. Soovitan sellisele kastile alla osta spetsiaalse madala vanni, mis tavaliselt aianduspoe riiulil vanni sobituvate külvikastidega kõrvuti seisavad. Hea on see selleks, et takistada kastist liigse väljanõrguva vee kahjulikku toimet aknalauale või mööblile. 

Väiksemate taimekoguste ettekasvatamiseks sobivad väga hästi igasugused madalad plastkarbid. Kindlasti tee karpide põhja naaskli või terava noaotsaga augud või lõika karbi  nurgad veidi kääridega ära. Seda ikka selleks, et liigne kastmisvesi karbist välja voolaks ja taimehakatised ära ei upuks.

Eraldiseisvate pesadega kassettide puuduseks on väga kiire pesade läbikuivamine, seda eriti juhul, kui päike aknalaua väga soojaks kütab. Tihtipeale ei aita taimede varjutamine kassette kiire läbikuivamise eest hoida.  Samas kassettides kasvanud konkreetse mullapalliga taimi on hiljem   tunduvalt mugavam istutada. Eraldi pesadega kassettide puhul on taimedel juurte arenemiseks ruum piiratud.

Külvamise alustamiseks kontrolli, et substraat on ühtlaselt niiske. Kui turvas on tõeliselt tuhkkuiv (seda juhtub mõnikord poest ostetud turbaga), siis sellise turba peab kindlasti korralikult läbi kastma ja vähemalt ühe ööpäeva hoidma kinnises kilepakendis, et  niiskus turbas tasakaalustuks. Substraadi niiskus külvamiseks on paras, kui turvas peos pigistades mõned piisad vett välja annab. Enne seemnete külvamist tasanda külvikastis substraadi pind sileda servaga esemega.

Aeglaselt idanevad, pika kasvuajaga ja ka peeneseemnelised liigid on targem külvata väga hõredalt. Kui tahad juba külvikastis näha taimi sirgetes ridades kasvamas, siis tõmba küvikasti vastavalt seemne suurusele ja idanemissügavuse vajadusele kas ainult vaevumärgatavad markeerjooned või veidi sügavamad vaod (0,5-1,5cm sügavused) ja külva seemned hõreda reana.  Arvesta sellega, et mida väiksem on seeme, seda väiksemad on tärkavad taimed. Näiteks liivateede, aniisi- hiidiisopi,  mägipiparrohu, majoraani, melissi ja pune seemned on väga väikesed ja seda hõredamalt tuleb neid siis ka külvata. Kui sa ei oska silma järgi hinnata, kui palju seemnepakis seemneid võib olla, loe pakist 10-50 seemet välja. Selline ülelugemine aitab sul saada selgema ettekujutuse, kui palju sa tegelikult seemneid külvama peaksid ja kui palju järgmiseks külvamiseks pakki alles jääb. Ära unusta samas asjaolu, et mitte kõik seemned ei pruugi idaneda. Tavaliselt on seemnepakkidel toodud idanevuse protsent, kuid seda ei tasu algajal väga usaldada, sest see kehtib seemnete optimaalsete idanemistingimuste puhul.

Peale külvamist kinnita seemned pritspudelist veega piserdamisega mulda ja sõelu seemnetele peale veidi kuiva turvast, liiva või perliiti. Kuiva seepärast, et peenikesest sõelast ei tule märg substraat läbi . Kata külvikast toidukile või klaasiga, pimedasidanejad kata omakorda veel väga valge ruumi korral ajalehega ja  aseta küvikast võimalikult sooja kohta (n põrandaküttega põrand) seemnete idanemist ootama.

Tark oleks ühte külvikasti mahutada erinevaid enam-vähem ajaliselt üheaegselt idanevaid seemneid (näiteks: basiilikud, pune, meliss, aed-liivatee, piparrohud, ). Hilisema selguse huvides märgista oma külvid kõik külviinfoga: taime nimi, külvamise aeg.

Kui taimed on liiga tihedalt külvatud, võivad need nakatuda tõusmepõletikku ja külv tuleb uuesti teha. Küsi ka endalt, mida sa teed terve seemnepaki jagu külvatud ja hiljem tärganud pea 500 aed-liivatee taimega? Hõre külv säästab hilisemast pikeerimisest ja sa võid taimed 3-6 kaupa kohe kasvukohale istutada.

Kui oled  juba enam kui kaks külvikastitäit ürte idanema pannud, võid kindel olla, et neid sai oma pere tarbeks külvatud liiga palju.

 

OSTUKORV0
Tooted puuduvad
Jätka ostlemist
0